Kilo Verdirten Yiyecekler Nelerdir?

Kilo Verdirten Yiyecekler Nelerdir?

Öncelikle şunu unutmamak gerekir, hangi besin maddesi olursa olsun çok fazla alındığı durumda hem zararlı hem de kilo aldırıcı bir hale gelebilir. Zayıflatan besinler kategorisinde yer alsa dahi hiç bir şeyin çok fazla tüketilmemesi gerektiğini unutmamak lazım. Yani, yedikçe kilo verdiren yiyecek yoktur, zayıflamaya yardımcı, kilo vermek için etkili yiyecekler vardır.

Kilo Verdirten Yiyecekler Listesi

kilo verdiren yiyecekler

1. Yumurta

Kolesterolü yükselttiği düşüncesiyle tüketimi durma noktasına gelen yumurta aklandı, yeniden beslenme listelerimizde yerini almaya başladı. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda yumurta tüketiminin kandaki kolesterol miktarını yükseltmediği gözlendi.
Dahası yumurtanın, kilo verdiren besinler listesinde birinci sırada yer alan yüksek proteinli, az kalorili, sağlıklı yağlar ile dolu harika bir besin olduğu anlaşıldı. Aşırı kilolu kadınlarla yapılan bir çalışmada, kahvaltıda simit yerine yumurta tüketmenin çok daha uzun süreli tokluk hissi oluşturduğu gözlemlenmiştir. Diğer sekiz haftalık bir çalışmada, yumurta tüketilen bir diyetin az kalorili bir diyete göre daha zayıflamaya daha fazla yardımcı olduğu görülmüştür.
Yumurta dünyanın en faydalı yiyeceklerinden biridir. Tek başına yumurta, az kalorili bir diyet yapıyorsanız ihtiyacınız olan tüm besinleri almanızı sağlar. Yumurtanın en faydalı kısmı da sarısıdır. Sakın sarısını atmayın.
ÖZET
Yumurta, besleyici ve tok tutucu özelliklere sahiptir. Simit gibi rafine edilmiş karbonhidrat içeren gıdalara kıyasla, günün ilerleyen saatlerinde iştahı bastırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

2. Yeşil yapraklı sebzeler

Kilo verdiren yiyecekler neler sorusuna cevap olarak herkesin söyleyeceği şey, yeşil yapraklı sebzelerdir. Ispanak, roka, maydanoz ve marul gibi sebzeler yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu sebzeler az kalorili, düşük karbonhidralı ve bol lifli oldukları için  tok tutan kilo verdiren yiyeceklerdir. Kilo verdiren diyet listelerinin en önemli besin maddeleridir.
Yeşil yapraklı sebze tüketimi az kalorili ve tok tutucu bir beslenme şeklidir. Yapılan çok sayıda araştırmada az kalorili yiyecekleri tüketmenin insanları daha az kalori olmaya teşvik eder. Yeşil yapraklı  sebzeler aynı zamanda yağ yakıcı besinlerdir. Içerisinde bulunan kalsiyum, vitamin ve antioksidanlar ile oldukça besleyicidir.
ÖZET
Yeşil yapraklı sebzeler, az kalorili ve tok tutucu özellikleri ile diyet listelerinin vazgeçilmez ögesidir.

3. Somon

Zayıflatan yiyecekler listesinde ilk sıra yeşil yapraklı sebzelerinse ikinci sıra balıkların, özellikle de somon balığınındır. Somon balığı gibi yağlı balıklar son derece sağlıklı ve doyurucu olup, nispeten az kalori ile saatlerce tok kalmanızı sağlar. Somon, yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar ve bir çok önemli besinlerle doludur.
Önemli miktarda iyot kaynağıdır. İyot, metabolizmanızın en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için önemli olan tiroid fonksiyonu için gereklidir. Yapılan çalışmalarda, bir çok insanın ihtiyacı olan miktarda iyodu alamadığı saptanmıştır. Somon ayrıca, obezite ve bir çok hastalığa neden olan iltihaplanmayı azaltan omega 3 yağ asitleri ile doludur.
Uskumru, alabalık, sardalye gibi diğer yağlı balık türleri de kilo verdiren yiyeceklerden olup sağlık için oldukça faydalıdır.
ÖZET
Somon hem protein hem de omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu da somonu hem sağlıklı hem de kilo verdiren besinlerden biri yapar.

4. Lahana türü sebzeler

Turpgiller olarak da adlandırılan bu sebzeler brokoli, karnabahar, lahana ve Brüksel lahanasından oluşur. Diğer sebzeler gibi bunlar da bol lifli, az kalorili, tok tutan yiyeceklerdir.
Dahası, bu tür sebzeler genellikle yüksek miktarlarda protein içerir. Bu sebzeler hayvansal gıdalar ya da baklagiller kadar protein bakımından zengin olmasa da, bir çok sebzeye göre protein oranı yüksektir. Az kalorili, protein bakımından zengin ve bol lifli bu sebzeler zayıflatıcı besinler olarak kabul edilir. Hızlı kilo vermek için her öğüne eklenebilir yiyeceklerdir.
Aynı zamanda oldukça besleyicidirler ve kanserle savaşan maddelere sahiptir. Lahanagiller hem az kalorili hem de bol liflidir. Tok tutarak kilo vermeye yardımcı olduğu gibi sağlığa da çok faydalıdır.

5. Yağsız kırmızı et ve tavuk göğsü

Et, haksız bir şekilde bir çok sağlık problemi için günah keçisi ilan edildi. Bu olumsuz iddiaları destekleyen bilimsel kanıtlar olmasa da genel olarak herkes tarafından kabul edildi.
İşlenmiş et sağlıksız olsa da, çalışmalar, işlenmemiş kırmızı etin kalp hastalığı veya diyabet riskini artırmadığını göstermektedir. İki önemli çalışmanın sonuçlarına göre kırmızı etin kanserle bağlantısı erkeklerde oldukça düşükken kadınlarda hiç yoktur.
Gerçek şu ki et protein bakımından çok zengin olduğu için kilo verdiren yiyeceklerden bir tanesidir.
Protein, en fazla tok tutucu besin maddesidir. Aynı zamanda yüksek protein tüketimi günde 80-100 kalori daha fazla yakmanızı sağlar.
Yapılan çalışmalar günlük protein tüketimini %25 artırmanın aldığınız kalori miktarını %60 azaltabileceğini göstermiştir. Ayrıca gece boyunca atıştırma isteğini yarıya indiren yüksek protein tüketimi, haftada ortalama 500 grama kadar da kilo vermeyi sağlamıştır.
Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yağlı et yemekten çekinmeyin. Bununla birlikte, orta-yüksek karbonhidratlı bir diyet yapıyorsanız, yağsız etleri seçmek daha uygun olabilir.
ÖZET
İşlenmemiş yağsız et yemek, protein alımınızı arttırmanın mükemmel bir yoludur. Diyetinizdeki bazı karbonhidrat veya yağları protein ile değiştirmek, hızlı kilo vermeyi sağlar.

6. Haşlanmış patates

Patates, sağlıklı beslenme listelerinin gözde besinlerinden biri değil. Aslında patates kilo vermeye yardımcı ve oldukça sağlıklı bir yiyecektir. İhtiyacınız olan hemen hemen her şeyden çok çeşitli besinleri içerir.
Özellikle potasyum bakımından zengin patates tansiyonu da dengeleyen bir yiyecektir. Farklı gıdaların ne kadar doyurucu olduğunu gösteren Doygunluk Endeksi denen bir ölçekte, haşlanmış patates test edilen tüm gıdalar içerisinde en yüksek puanı almıştır.
Bu demek oluyor ki patates oldukça doyurucu ve tok tutucu bir yiyecektir. Patatesi haşladıktan sonra soğutun. Bu sırada patatesi kilo verdiren besin haline getiren lif benzeri dirençli nişasta oluşumu ortaya çıkar.
Tatlı patates, şalgam turpu  ve diğer kök sebzeler de sağlıklı ve kilo verdirici yiyeceklerdir.
ÖZET
Haşlanmış patates en tok tutucu besinler arasındadır. Özellikle de iştah azaltıcı olduğu için gün içerisinde daha az yemek yemenizi sağlar.

7. Ton balığı

Ton balığı düşük kalorili, yüksek proteinli bir besindir. Yağsız bir balıktır, yani yağ oranı düşüktür.
Ton balığı, az kalorili olmasına rağmen protein bakımından oldukça zengindir. Az yağlı ve yüksek proteinli bir besin maddesi olduğu için de vücut geliştiriciler ve fitness modelleri arasında oldukça popülerdir. Özellikle protein almaya çalışıyorsanız yağda değil, suda konserve ton balığını seçtiğinizden emin olun.
Ton balığı, az kalorili harika bir protein kaynağıdır.  Yağ ve karbonhidrat kaynaklarını protein kaynakları ile değiştirmek en hızlı kilo verme yöntemidir.

8. Baklagiller

Kuru fasülye gibi baklagiller kilo verdiren yiyecekler arasında yer alan sağlıklı besinlerdir. Çok hızlı kilo verdiren şeyler arasında  mercimek, siyah fasulye, barbunya ve diğer baklagiller yer alır. Bu yiyecekler lif ve protein bakımından zengin olduğu için tok tutar. Ayrıca bazılarının, patateste olduğu gibi dirençli nişasta içerikleri de vardır.
Kilo verdiren yiyecekler içerisinde nasıl hazırlandığı en önemli yiyecekler bunlardır. Hem besin değerleri bakımından hem de sonrasında hazımsızlık sorunlarına yol açmaması için dikkatli bir şekilde hazırlanmalıdır.
ÖZET
Baklagiller kilo verdiren diyet listeleri için ideal yiyeceklerdir. Az kalorili, bol proteinli ve lifli yapısı sayesinde uzun süre tok tutar.

9. Süzme peynir (çökelek)

Süt ürünleri protein bakımından oldukça zengindir. Süt ürünleri içerisinde en iyi protein kaynaklarından biri az kalorili, az yağlı ve az karbonhidratlı süzme peynirlerdir. Protein almanın en iyi yollarından biri süzme peynir tüketmektedir. Bu peynir aynı zamanda doyurucu, az kalorili ve uzun süre tokluk hissi veren bir peynirdir.
Süt ürünleri de yağ yakımına yardımcı olan kalsiyum bakımından zengindir. Diğer az yağlı bol proteinli süt ürünleri sade yoğurt ve kefirdir.
ÖZET
Yağsız çökelek peyniri gibi süzme peynirler, az kalorili ve bol proteinli kilo vermeye yardımcı yiyeceklerdir.

Yorumlar